ילדי החורף
ידוע שתינוקות שרוב ההתפתחות שלהם (התהפכויות, זחילה...) בחורף, מתפתחים לאט יותר מ"ילדי הקיץ".
בחורף ואפילו כבר בסתיו, ההורים מלבישים את תינוקם בשתי שכבות או בבגדים עבים וכמובן תמיד גורבים גרביים בכדי לשמור על חום גופו של התינוק ובצדק, אבל מבחינת ההתפתחות של התינוק הלבוש המסורבל מאד מקשה עליו ומעכב את התפתחותו.
לדוגמא: תינוק שמנסה לדחוף עם כפות הרגליים בשכיבה על הבטן כדי להתהפך בהבטן לגב או כדי להתקדם בזחילת גחון כשהוא עם גרביים, סביר להניח שהוא יחליק ולא יצליח לדחוף עם כף הרגל להתהפכות או לזחילה, ולאחר מספר נסיונות הוא יבין שכף הרגל לא מועילה לו והוא אינו יכול להתקדם בעזרתה. לכן אותו שלב התפתחותי יכול להתעכב או שהתינוק יפצה את עצמו בדרך אחרת שכמובן זו לא תהיה הדרך הנכונה, המאורגנת והתקינה.
הטיפ שלי: לחמם את החדר ולהשכיב את תינוקכם על מזרן כשהוא ערום או לבוש בבגד גוף בלבד וכדאי להכניס זאת לשיגרת היום, יום. מומלץ לפני אמבטיה שבכל מקרה צריך להפשיט את התינוק ולחמם את החדר.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
מימוש הפוטנציאל של התינוק
יש תינוק שמתפתח לפי הספר, יש שצריך את הגירוי כדי ליישם שלבי התפתחות, יש שלוקח את הזמן, בכל מקרה, תפקיד ההורים הוא ליצור עבורו סביבה מתאימה, מגרה מוטורית וחושית בכדי לממש את מלוא הפוטנציאל שלו.
לדוגמא: תינוק שנמצא רוב הזמן על הידיים, בעגלה או בלול, יתקשה ליישם שלבי התפתחות שצריכים מרחב כמו: התהפכויות, זחילה ועוד, מומלץ מאד להשכיב את התינוק במהלך היום על מזרן פעילות שמאפשר לו מרחב ונוחות להתפתח.
חשוב להשתמש במזרן ולא בשמיכה מכיוון שתינוק שרוצה להגיע לחפץ מסוים, הוא ימשוך את השמיכה  וכך החפץ יגיע אליו במקום שהוא התקדם לעברו וילמד לזחול.
דוגמא נוספת: תינוק שרוב היום מבלה עם אמא ורק היא יודעת להרגיע אותו ולטפל בו וכמעט אינו חווה אינטראקציה עם אנשים אחרים, יכול להיות מאד מבוהל כשהוא יקלע לסיטואציה בה מישהו אחר מטפל בו ומעבר לבהלה והחוסר נינוחות זה יהיה מאד קשה לשני הצדדים.
לכן חשוב לחשוף אותו כבר בתחילת דרכו לאנשים שונים (אבא, סבתא, מטפלת, בייבי סיטר ועוד) בעלי מגע, קול, והרגלים שונים משל אמא.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
זמן איכות
כשתינוק נולד, ברוב המקרים, אמא נמצאת איתו כל יום וכל היום: מטפלת בו, מאכילה אותו, יוצאת איתו לטיול בעגלה ודואגת בין השאר גם לניהול הבית במיוחד שהיא ב"חופשת" לידה ואינה עובדת....
השאלה היא, כמה מתוך כל הזמן הזה את כאמא מבלה עם תינוקך זמן איכות.
לרוב המחשבות כל הזמן רצות בראשך, בזמן שאת מנסה להרדים את תינוקך, את מתכננת מה תעשי כשהוא יירדם, כמו: לקפל כביסה, לדבר בטלפון, לנוח ועוד המון תוכניות
האם את מצליחה לבלות עם תינוקך, לשחק איתו, לשיר לו, לדבר אליו מבלי להיות מוטרדת בעוד דברים מסביב? לצערי ברוב המקרים התשובה היא: לא.
תינוק מרגיש מרגע לידתו מה האדם שמטפל בו מרגיש: אם הוא שמח, עצוב, חסר אנרגיות, רגוע ועוד....
אם תצליחי לפחות פעם ביום לנתק את עצמך מהסביבה ומהמטלות המטרידות אותך ולהתרכז בדבר היקר לך מכל, תשיגי כל כך הרבה כי הוא בהחלט ירגיש זאת.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ילד ראשון (מנקודת מבט של אמא)
אם רק יכולנו לגדל את הילד הראשון שלנו כמו שמגדלים ילד שלישי, יכול היה להיות לכל הנוגעים בדבר קל וטוב יותר.
ילד ראשון זוכה למלוא תשומת הלב של שני ההורים וגם מהמשפחה המורחבת (בעיקר אם זה גם נכד ראשון). הזוגיות זזה הצידה, השגרה משתנה, הבית משתנה והכול סביב התינוק החדש.
ברוב המקרים האמא נשאבת לתוך אהבה ללא תנאים לתינוקה, מרוכזת בתפקידה החדש ולוקחת אחריות על החיים החדשים שהביאה לעולם ושאר התחומים בחייה עוברים למקום אחר בסדר עדיפויות שלה כמו: הבעל, ספורט, זמן עם עצמה ועוד....
נכון שתינוק זה פלא ואושר אך יחד עם זאת הטיפול בו יכול להיות גם מאד קשה, שוחק מתיש ומעייף (על נושאים אלו בדרך כלל לא מספרים לאמא לפני הלידה)
חשוב מאד לדאוג לתינוקך ולהעניק לו את כל הטוב שאת יכולה ולספק לו את צרכיו, אך לזכור שגם את – זמן האיכות שלך, הזוגיות ועד תחומים שונים חשובים לא פחות.
הטיפ שלי: תפרגני לעצמך וכמה שיותר מהר, תשתפי אנשים נוספים בגידול תינוקך כמו: להעביר לאבא את האחריות על האמבטיה בכל יום, או לבקש מסבתא שתבוא לבלות ולשמור עליו בזמן שאת משלימה שעות שינה, לקחת בייבי סיטר וללכת לעשות ספורט או לבלות.
אין ספק, שכך תהייה מאושרת ומסופקת ותחושות אלו יועברו לתינוקך.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
להרגיל את התינוק לידיים נוספות
בחודשים הראשונים, כשאימא בחופשת לידה ולרוב היא מבלה עם תינוקה ומטפלת בו רוב שעות היום, באופן טבעי היא מרגישה שהיא יודעת איך להרגיע אותו ולזהות את סוג הבכי שלו ואיך לטפל בו יותר טוב מכל אדם אחר וברוב המקרים זה גם נכון, אך זה לא אומר בהכרח שהסובבים אותה לא יכולים לעזור לה ולהשתתף בגידול תינוקה.
בהרבה מהמקרים, בשבועות הראשונים, האימא אינה מרגישה כלל בצורך של לעזוב אותו, אך ביום שהיא תרצה זמן לעצמה, זה יהיה מאד קשה מבחינתה ובעיקר מצדו של התינוק כי הוא אינו רגיל למישהו אחר, לידיים אחרות, טיפול שונה, מגע, קול ועוד...
הטיפ שלי: לחשוף את תינוקך לאנשים נוספים שיחזיקו אותו, יטפלו וירגיעו אותו. גם אם הוא קצת בוכה, חשוב לתת להם הרגשת ביטחון ואפילו להתרחק ולצאת מהחדר כדי לתת להם להתמודד איתו וללמוד אותו.
 
 

         עיצוב האתר:  
 
לייבסיטי - בניית אתרים