תנוחת הערסול
ערסול היא תנוחה שמאד חשובה לתינוק גם מבחינת ההתפתחות המוטורית וגם מבחינת תחושת הביטחון והרוגע שהוא חווה באחיזה זו.
תנוחת הערסול היא שמחזיקים את התינוק שראשו מונח על מרפק אחד והרגליים על המרפק השני, ברכיים ומצח באותו הגובה ועמוד השדרה בכפיפה ובהתעגלות.
תינוק שאוהב להתערסל, הוא תינוק שההתפתחות שלו תהיה יותר איכותית ותקינה מכמה סיבות: בערסול התינוק יכול להרפות את גופו ולנוח, אחיזה זו נותנת לו ביטחון ורוגע והוא פנוי לחוש וללמוד את העולם. בנוסף, הידיים לומדות להתקרב לקו האמצע וזו אחת מהדרכים ללמד את התינוק לקרב את הידיים אחת אל השנייה מה שמאד יעזור לו בזמן שכיבה על הבטן, מכיוון שכשתינוק שוכב על הבטן, וידיו פרוסות לצדדים, מאד קשה לו להרים את ראשו וכך הוא מאמץ את צווארו וזו סיבה נוספת לקושי של לשכב על הבטן, אך תינוק שיודע לקרב את הידיים למרכז הגוף, ומניח את הידיים בזמן השכיבה על הבטן מתחת לבית החזה כשהוא נשען על המרפקים, כך יהיה לו הרבה יותר קל ונכון להרים את הראש ולשכב בנינוחות על הבטן.
הטיפ שלי: הוא לערסל את תינוקכם כמה שיותר, ומומלץ גם להכניסו למנשא בתנוחת ערסול.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  רפלקס מורו – רפלקס הבהלה
רפלקס מורו הינו רפלקס הבהלה – כאשר ידיו של התינוק קופצות – תחושה של נפילה מבחינת התינוק וקורה הרבה פעמים גם בזמן שינה. המורו מאוד משמעותי בשבועיים שלושה הראשונים בחיי תינוק ואמור להיעלם עד סביב גיל שלושה חודשים. חשוב שהרפלקס יופעל אך לשים לב שהוא לא מופעל יתר על המידה מהסיבה שהוא מכניס המון מתח מיותר לגופו של התינוק.
הרפלקס מופעל כאשר התינוק נבהל מכאב, אור או קול חזק. לרוב הוא מופעל כאשר התינוק שוכב על גבו כשידיו פרושות לצידי הגוף, מרגיש חשוף ולא מוגן כמו בשכיבה על הבטן והצדדים בתנוחה עוברית כשידיו ורגליו מקופלות לאמצע גופו.
הטיפ שלי:  לערסל את התינוק כבר מרגע לידתו ולשאת אותו במנשא קרוב לגוף. בבית יש לשמור על מערכת רעשים נורמאלית, צלילים אורגניים, מערכת חושית של התינוק שחשופה כל הזמן למגוון של רעשים לא נדרכת עם כל רעש קטן.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 קשר יד ופה
בחודשים הראשונים, התינוק אינו מודע לגופו, ורוב התנועות שהוא עושה הם אקראיות.
לדוגמא, בשכיבה על הגב היד מגיעה לכיוון הפה, רפלקס החיפוש מופעל והיד נכנסת לפה ובשלב מאוחר יותר גם שתי הידיים יחד.
זהו שלב התפתחותי שבהתחלה קורה באופן מקרי ולאחר מספר פעמים הופך להיות תנועה רצונית ומכוונת.
הרבה הורים מקשרים את הכנסת הידיים לפה למציצת אצבע וחוששים מכך ולכן הם מנסים להימנע ומוציאים את היד מהפה ולפעמים אף מכניסים מוצץ במקום.
חשוב לתת לתינוק ליישם שלב התפתחותי זה, כך הוא מגלה את גופו ואת גבולותיו, ובנוסף הכנסת שתי הידיים לפה מלמדת את התינוק לקרב את הידיים לקו האמצע, מיקום הידיים במרכז הגוף הוא מאוד חשוב כי הוא מלמד אותו להרים את ראשו נכון יותר ובנינוחות בשכיבה על הבטן.
כאשר התינוק שוכב על הבטן והידיים שלו מושטות לצדדים, מאד קשה לו להרים את הראש, הוא מפעיל לחץ ועומס על העורף ומתעייף מאד מהר, לעומת מיקום הידיים במרכז הגוף כאשר המרפקים מתחת לבית החזה, הוא נשען עליהם ומרגיש נינוח על הבטן ומרים את ראשו מבלי להתאמץ ולהתעייף.
הטיפ שלי: לתת לתינוק ליישם את שלב הכנסת הידיים לפיו.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 חשיבות השכיבה על כל צידי הגוף
ההנחיות שאימא מקבלת כשתינוק נולד מאד ברורות לגבי השכבתו: להשכיב את התינוק רק על הגב. הסיבה להנחיה זו היא החשש ממוות בעריסה ובצדק, אך הכוונה להשכיב את התינוק רק על גבו בזמן שינה.
בזמן ערות, מאד חשוב להשכיב את התינוק על הבטן, על הגב ,על צד ימין ועל צד שמאל מכיוון שבכל צד בגוף מתקיימים שלבי התפתחות שונים.
לדוגמא: בשכיבה על הגב: קשר עין יד, בשכיבה על הצד: קרוב הידיים לקו האמצע, בשכיבה על הבטן: הרמת הראש ועוד הרבה שלבים התפתחותיים נוספים.
תינוק ששוכב רוב שעות היום על גבו, ההתפתחות שלו מתעכבת, כי זה מונע ממנו לפתח את שלבי ההתפתחות שאמורים ליישם אותם על הבטן והצדדים.
הטיפ שלי: כאמור להשכיב את תינוקכם על כל צדדיו ורצוי גם באופן סימטרי.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 כאבי בטן, גזים
כשתינוק נולד, מערכת העיכול שלו אינה בשלה, לוקח מספר שבועות להתרגל לעולם החדש עד שהמערכת מתפתחת, ולכן הרבה תינוקות סובלים מתופעת הגזים בחודשים הראשונים.
מעבר לכך ישנן סיבות נוספות לתופעה זו, כמו:
האכלת יתר: בשבועות הראשונים בחיי התינוק לא תמיד אפשר לזהות את סיבת הבכי ובהרבה מקרים, הפיתרון המיידי הוא אוכל.
בעיקר בהנקה (לעומת בקבוק) קשה לאמוד את כמות החלב שהתינוק יונק ולכן קיים החשש והחוסר ביטחון שהתינוק לא אכל מספיק.
במידה והתינוק סובל מגזים, ופרשו את הבכי שלו כרעב ונתנו לו לאכול, בזמן הארוחה הוא יירגע כי רוב התינוקות מקבלים הצעה זו בברכה אבל בשלב מאוחר יותר כאבי הבטן יחמירו כי במקום לפתור את בעיית הגזים, נדחסה בגופו ארוחה נוספת.
הטיפ שלי: כשתינוק בוכה, לנסות להרגיע אותו בדרכים שונות ולא לפרש כל בכי כרעב.
 
 

         עיצוב האתר:  
 
לייבסיטי - בניית אתרים