אילנית שחורי - מאמרים-חלק 4
 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
סימטריה
כולנו א-סימטריים, ולכולנו יש צד אחד יותר חזק, וכשנולד תינוק, יש נטייה כמעט לכל הורה להשתשמש בצד החזק שלו כשהוא מחזיק ומטפל בתינוק, מה שעלול לגרום לתבנית שגויה בהתפתחות של התינוק.
לדוגמא: כשאוחזים תינוק בתנוחה אנכית, בדרך כלל הוא יפנה את ראשו  לאותו הצד כלפי חוץ ולא כלפי הצוואר של ההורה, במידה והתינוק חווה רק הפניה לצד אחד זה יהפוך להרגל והוא לא יהיה מודע להפנייית הראש לצד השני, גם בהאכלת התינוק , רוב ההורים שמאכילים מבקבוק כמעט תמיד יאחזו את תינוק בצד החזק שלהם. אגב, בהנקה באופן טבעי מחליפים כל פעם צד וכך התינוק חווה את שני הצדדים. בנוסף, שתינוק שוכב בעריסה, יש לו נטייה להפנות את ראשו לצד של הקול (דיבור), האור, כיוון הדלת או למיטה של ההורים.
הטיפ שלי: לנסות לשאוף לכמה שיותר סימטריה בטיפול והתפתחות התינוק, לשים לב לאחוז את התינוק בשני הצדדים למרות שזה קשה אבל כשאדם מודע לבעיה יותר קל להפנים.
בנוסף להשכיב את התינוק כשראשו בכל פעם בצד אחר של המיטה וגם כמאכילים את התינוק מבקבוק לשים לב שפעם הוא שוכב על יד ימין של ההורה ופעם יד שמאל.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
שינוי ותנועה במרחב
תינוק, בשבועות הראשונים בחייו רוב הזמן הוא במצב סטטי. או שהוא שוכב על מזרן, עריסה, מיטה, עגלה או שהוא על הידיים של מי שמטפל בו, ולכן הוא כמעט ולא חווה שינוי ותנועה במרחב מה שמאד חשוב להתפתחות של מערכת שיווי המשקל.
מערכת שיווי המשקל, הנקראת מערכת וסטיבולרית, נמצאת באוזניים והיא מתפתחת ע"י הוצאת המערכת משיווי משקל וכשהראש נע במרחב.
כשתינוק רוצה להתהפך מהבטן לגב או ההפך ומערכת שיווי המשקל שלו אינה מפותחת, הוא עלול להיבהל מהתנועה שהוא עשה ולחשוש מלחזור עליה.
הטיפ שלי:  לכן חשוב לפתח לתינוק את מערכת שיווי המשקל ולספק לו שינוי ותנועה במרחב, לדוגמא: לאחוז סביב בית החזה של התינוק כשהוא לא צמוד לגוף ההורה ולהניע אותו מצד לצד, בשמניות, אווירון ועוד...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
מוצץ - יתרונות וחסרונות
המוצץ הוא כלי נפלא ומאד נוח וזמין להרגעת התינוק, אך יש לו גם מספר חסרונות שצריך לקחת אותם בחשבון שנותנים לו להשתמש בו.
הפה הוא האיבר הכי דומיננטי בשבועות הראשונים, דרך הפה הוא בוכה, יונק, אוכל, פולט, ממלמל ועוד..., שתינוק מקבל מוצץ לפיו בכל פעם שהוא בוכה ומערכת העצבים שלו מופעלת, המסר שהוא מקבל: אני לומד להירגע דרך הפה, ועלולות להיות לכך השלכות בעתיד. לדוגמא: בתחושה של כעס כשמערכת העצבים מופעלת אצל אדם מבוגר, יתכן שכדי להרגיע את עצמו, הוא יגזוז ציפורניים כי זו הדרך הקלה עבורו.
המוצץ משמש בהרבה מהמקרים ככלי להירדמות ולהרגעה בזמן "משבר".
מומלץ שתינוק/ילד מקבל מכה או נעלב לחבק אותו ולהיות שם בשבילו ולא לנחם אותו עם המוצץ כי אם הוא נאבד או יתלכלך או שכחתם אותו אתם בצרה!!!!
הטיפ שלי:  מינון נכון (כמו כל דבר בחיים) לוודא שהתינוק יודע להירגע ולהירדם גם ללא המוצץ ומומלץ לתת לו לסגל לעצמו דרכים נוספות ושונות להירגע.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 קשר עין יד
אחד משלבי ההתפתחות של התינוק כשהוא שוכב על גבו, הוא קשר עין יד.
בין גיל שלושה לארבעה חודשים, הוא מתחיל להושיט יד לכיוון צעצועים תלויים, מנסה לתפוס אותם
ואף להכניסם לפה (קשר יד פה) ובנוסף הוא מגלה עניין בידיו, הוא מרים אותן לכיוון הפנים, מסובב  ומאד "מתרשם" מהן.
תחילה הוא ינסה לאחוז בצעצוע בתנועות אקראיות כשהוא לא תמיד מצליח לכוון נכון ובשלב מאוחר יותר זו תהיה תנועה רצונית והתפיסה תהיה מאורגנת.
חשוב לוודא שהתינוק יודע להושיט את ידיו לקו האמצע יחדיו וגם בהפרדה כלומר פעם  להושיט את יד ימין ופעם את יד שמאל.
תרגיל להושטת הידיים: שכיבה על הגב, לגרות עם צעצוע לכיוון אמצע הגוף לבית החזה, נצפה שהוא יושיט את ידיו לאמצע, ויאחוז איתן את הצעצוע.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 השכבת התינוק בהטייה
תינוק שטרם התיישב לבדו (ללא עזרה), מומלץ להשכיבו במשטחים ישרים של 180 מעלות כמו: מיטה, עריסה, עגלת אמבטיה ועוד, ולא בהטיה/זווית כמו: טרמפולינה, נדנדה, עגלה בהטיה, דפני באמבטיה, ישיבה על מבוגר ועוד.
כשתינוק שוכב בהטיה, לקראת גיל ארבעה חודשים, הוא עלול לנסות להרים את ראשו לכיוון החזה – זהו לא שלב התפתחותי ותנועה זו מכניסה המון מתח מיותר לגופו של התינוק, ולקראת גיל 5,6 חודשים הוא ינסה להתיישב דרך הגב, הוא ירים את ראשו וימשוך את עצמו לישיבה. הבעיה שההתיישבות הזו היא לא הדרך התקינה, המאורגנת והאיכותית והיא עלולה לגרום לתינוק לדלג על שלבי התפתחות חשובים שהוא אמור ליישם אותם בדרך הנכונה להתיישבות שזה נעשה דרך עמידה על שש.
ולכן ההמלצה שלי, להימנע מלהשכיב את תינוקכם במשטחים מוטים. מומלץ על משטחים של 180 מעלות או בערסול (מצח וברכיים בערך באותו הגובה והגב בכפיפה).
 
 

         עיצוב האתר:  
 
לייבסיטי - בניית אתרים