זחילה על שש
זחילה על שש זה השלב ההתפתחותי הבא לאחר זחילת הגחון.
התינוק שוכב על הבטן כשידיו ישרות והוא כבר אינו נשען על המרפקים, הוא מתרומם על הברכיים
ויוצר תנועתיות של "רוקינג" – העברות משקל קדימה ואחורה.
שלב הרוקינג הוא מאוד חשוב מכיוון שהוא מפתח את מערכת שיווי המשקל בגופו של התינוק לקראת שלבי ההתפתחות העתידיים שלו כמו: זחילה על שש, על ארבע, ישיבה, עמידה וכמובן גם הליכה.
זחילה על שש היא לא קלה עבור התינוק מאחר שזה מאד שונה ממה שהוא חווה עד כה.
כל שלבי ההתפתחות לפני הזחילה על שש היו כשהתינוק שוכב צמוד למזרן. וכשהתינוק נעמד על שש כל משקל גופו נשען על שש נקודות בלבד: שתי כפות ידיים, שתי ברכיים ושתי כפות רגליים.
כדי להתקדם בזחילה זו הוא אמור להרים לדוגמא: יד ימין ורגל שמאל, ולהישען על יד שמאל ורגל ימין ולצעוד קדימה באלכסונים – יד ורגל נגדית.
הטיפ שלי: בנוסף ל"רוקינג" שהתינוק אמור לעשות לבדו, לעשות תרגילים עם התינוק שמפתחים אצלו את מערכת שיווי המשקל כמו: לאחוז את התינוק סביב בית החזה עם הפנים להורה או כלפי חוץ כשהוא לא צמוד להורה ולהסתובב איתו, להרים אותו גבוה כמו "אווירון", לרקוד איתו...
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ישיבה
גיל הממוצע שתינוק מתיישב הוא בין חצי שנה לשמונה חודשים.
התינוק נעמד על שש – נשען על כפות ידיו, ברכיו וכפות רגליו ויוצר את תנועת ה"רוקינג": העברת משקל של הגוף מכפות הידיים לברכיים וחזרה. זהו שלב התפתחותי חשוב כי הוא מפתח את מערכת שיווי המשקל לקראת זחילה, ישיבה, עמידה והליכה.
לאחר ה"רוקינג" הוא מושך את גופו אחורה באלכסון ומתיישב על ישבנו כשגבו עדיין בכפיפה כאשר הוא נשען קדימה על כפות ידיו, לאט לאט הוא מתקדם עם הידיים לכיוון הרגליים ומזדקף לישיבה.
תהליך זה יכול לקחת מספר שבועות עד שהוא לומד לשבת באופן יציב ומאורגן, הוא עובר בדרך ומיישם המון שלבים התפתחותיים קטנים שמאד חשובים גם להתפתחותו בעתיד.
יש תינוקות שמתיישבים לפני שהם זוחלים, עדיף ששלב הזחילה ייושם לפני שלב הישיבה מכיוון שתינוק שכבר מתיישב לבדו, עלול לדלג על שלב חשוב זה ולהתקדם לעמידה.
תרגיל מומלץ ליצירת תנועת ה"רוקינג": להעמיד את התינוק בתנוחת שש, להחזיק אותו באזור האגן ולהניע אותו קדימה ואחורה מספר פעמים.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 הליכת דב
"הליכת דב" – זוהי זחילה על ארבע. התינוק זוחל על כפות ידיו וכפות רגליו.
זחילה זו מכינה את התינוק לשלב העמידה והליכה.
כדי להגיע לעמידה נכונה ויציבה, התינוק נעמד על ארבע , מקרב את הידיים לכיוון הרגליים ומפה הוא יכול להזדקף ולהיעמד. רוב התינוקות לומדים להיעמד בדרך שונה שהיא פחות עדיפה - הם מושכים את עצמם מישיבה לעמידה בעזרת חפץ כלשהו כמו לול, מיטה, שולחן נמוך ועוד... – בצורה זו, סביר להניח ששלב העמידה והליכה יתעכבו מהסיבה שכך התינוק לומד לעמוד עם עזרה וחושש מלסמוך על עצמו.  
הטיפ שלי:  לאחר שהתינוק זוחל על שש בתנועתיות מאורגנת, לגרות אותו לזחול על ארבע. לדוגמא: לטפס במגלשה מלמטה למעלה כאשר הוא נשען על כפות הידיים והרגליים כשהוא יחף כדי למנוע החלקה – השיפוע מגרה את התינוק לזחול בצורה זו.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 האם להוליך את התינוק?
באפריקה, תינוקות לומדים להיעמד וללכת ממצב שהם עומדים על ארבע "הליכת דב" – מתיישרים לעמידה, והולכים ללא תמיכה ועזרה וכמובן שזו הדרך המאורגנת והנכונה.
בעולם המערבי זה כמעט ולא יכול להתממש בדרך זו מכיוון שלתינוק יש כל כך הרבה גירויים ואפשרויות סביבו בהם הוא נעזר ומושך את עצמו לעמידה כמו: מיטה, לול, שולחן נמוך, ספה ועוד...
ברגע שהתינוק עומד עם תמיכה הוא מתחיל ללכת בעזרת אותו חפץ ובכך הוא אינו לומד לסמוך על עצמו וללכת בכוחות עצמו ללא עזרה.
"עזרה" נוספת היא הבימבה- התינוק עומד מאחוריה, נשען עליה ומתהלך בקלות בחדר ממקום למקום, או שמבוגר נותן לו יד ומושך אותו בהליכה. מעבר לזה שהתינוק יפחד ללכת ללא עזרה כי הוא  אינו סומך על עצמו, הוא הולך בצורה שגויה כי הוא נשען עם הגוף קדימה והוא אינו עומד זקוף וזו לא היציבה הנכונה להליכה.
ולכן, אביזרים אלו מעכבים את התינוק מללכת לבדו.
הטיפ שלי:  לא להוליך את תינוקכם כלל והשימוש בבימבה הוא רק בישיבה (כמובן לאחר שהתינוק התיישב לבדו).
 
 
 

         עיצוב האתר:  
 
לייבסיטי - בניית אתרים